Co warto wiedzieć o stylu glamour?

Co warto wiedzieć o stylu glamour?

Styl glamour podbił świat już wiele lat temu i do dzisiaj pozostaje jednym z najbardziej popularnych i najczęściej wybieranych stylów w urządzaniu wnętrz. Charakteryzuje się wyjątkową elegancją, która jednak świetnie sprawdza się wszędzie i nie przytłacza. Wydaje się, że glamour to elegancki styl dla każdego. Co warto o nim wiedzieć?

Styl glamour – czyli jaki?

Definicja stylu glamour jest z jednej strony prosta, a z drugiej dość skomplikowana. Angielskie określenie glamour oznacza po prostu urok, ale również blask, czy splendor. Styl glamour w projektowaniu oznacza więc przede wszystkim rzeczy robiące wrażenie elegancji, ale również uroku i przepychu. Styl ten odwołuje się w bardzo dużym stopniu do innych stylów w projektowaniu – takich jak art deco, czy wiele innych, powszechnie kojarzonych z wysublimowaną elegancją. Można więc powiedzieć, że styl glamour jest w dużej mierze eklektyczny, a przy tym bardzo pojemny i zróżnicowany. Najczęściej wybierane materiały to wszystko, co się błyszczy i przyciąga wzrok. Lampy glamour wykonuje się na przykład często z użyciem szkła, kryształów i elementów lustrzanych. Wśród tkanin dominują materiały gładkie i robiące wrażenie wysokiej jakości. Dominuje kolorystyka taka, jak różne odcienie różów i fioletów, a także zielenie. Często wybiera się też połączenie czerni i bieli.

Styl glamour w projektowaniu wnętrz

W jaki sposób przejawia się styl glamour w projektowaniu wnętrz? Najważniejsze jest chyba odpowiednie wrażenie. Wnętrze w stylu glamour musi przyciągać wzrok jakością użytych materiałów, wyrafinowaną, ale nie przesadzoną estetyką i prostotą formy. Zwłaszcza prostota wydaje się w tym stylu szczególnie istotna. Duży nacisk, jaki kładzie się tu na ozdobność, sprawia, że bardzo łatwo jest wszystko zepsuć i uzyskać efekt absolutnego przeładowania, który jest po prostu bardzo męczący. Dlatego też właściwe podejście do projektowania wnętrz w takim właście stylu musi zawierać element zachowania możliwie jak największej prostoty. Pojedyncze elementy wystroju jak na przykład zastosowanie lamp glamour, przyciągają uwagę, ale całość jest raczej stonowana.

Dodatki i dekoracje w stylu glamour

W stylu glamour ogromną rolę odgrywają dobrze dobrane dodatki i dekoracje. To właśnie one sprawiają, że mieszkanie lśni i przyciąga wzrok. Ciekawie zaprojektowane ozdoby świetnie sprawdzają się na gładkich, białych, albo pomalowanych na intensywne kolory ścianach. Duże znaczenie ma tu kontrast, dzięki któremu poszczególne dodatki i dekoracje są po prostu widoczne o wiele lepiej i skuteczniej przyciągają uwagę.