Ościeżnica drzwi może być zarówno ościeżnicą stałą, jak i ościeżnicą regulowaną. W poniższym artykule zostanie scharakteryzowany ten drugi typ ościeżnicy, a także przedstawione zostaną możliwości zastosowania ościeżnicy regulowanej. Miłej lektury!
W sytuacji, w której dany budynek ma niestandardową grubość ścian, wykorzystuje się bardzo często ościeżnice regulowane. Problem polega jednak na tym (a jeśli nie problem, to przynajmniej dość znaczące dla montażu ograniczenie zastosowania), że aby regulowana ościeżnica spełniała swoją funkcję, grubość ścian musi być równa lub większa niż siedem i pół centymetra. Ościeżnice regulowane są wyposażone w specjalne opaski, których rolą jest obejmowanie ściany z jednej i drugiej strony, dzięki czemu zachowany zostaje atrakcyjny efekt estetyczny.
Należy również wspomnieć, że w przeciwieństwie do ościeżnic stałych, ościeżnice regulowane są znacznie łatwiejsze i prostsze w montażu. Między innymi z tego powodu bardzo chętnie wykorzystywana jest przez montażystów nawet tam, gdzie w zupełności wystarczyłby model stały, nieregulowany.
Nie należy pod żadnym pozorem zapominać o tym, że czasem nie będzie możliwości technicznych, aby ościeżnica regulowana mogła zostać zamontowana. Dzieje się tak z wielu względów, a jednym z nich jest fakt dotyczący położenia drzwi. Jeśli znajdują się na styku dwóch ścian prostopadłych, wtedy ościeżnica regulowana nie zda egzaminu, bo opaski maskujące po prostu się nie zmieszczą.
Przed zakupem ościeżnicy regulowanej należy więc upewnić się, że grubość ścian jest odpowiednia, a także gdzie został umiejscowiony otwór na drzwi. Wtedy można mieć stuprocentową pewność, że ościeżnica regulowana sprawdzi się w danym przypadku.