Dozownik kleju jest powszechnie używanym narzędziem budowlanym, z którym można spotkać się, chociażby w zakładach produkcyjnych, na placach budowy, czy też w warsztatach samochodowych. Jednak każdy, kto miał styczność z takim dozownikiem z pewnością wie, jak męcząca potrafi być praca z jego użyciem. Współcześnie można bardzo łatwo temu zaradzić, ponieważ na półkach sklepowych pojawia się coraz więcej wyciskaczy kleju zasilanych prądem.
Przemysłowo-budowlane wyciskacze kleju działające na prąd działają tak samo, jak te obsługiwane manualnie. Po zamontowaniu tubki z klejem tłok powoli wypycha jej zawartość, wyciskając malutkie ilości kleju czy sylikonu bez uszkadzania tubki. Jest jednak pewna kluczowa różnica, która czyni elektryczne dozowniki wyjątkowymi – tłok ten jest przesuwany dzięki zainstalowanej w urządzeniu elektronice, a nie siłą palców użytkownika. Takie rozwiązanie pozwala nawet na całodniową pracę z dozownikiem bez odczuwania zmęczenia na dłoniach. Jakby tego było mało to elektroniczne dozowniki działają szybciej i odmierzają klej bardziej precyzyjnie od tych manualnych.
Wyciskacze kleju mogą być zarówno całkowicie zautomatyzowane, jak i wymagać aktywnej obsługi przez wzgląd na półautomatyzację. Te pierwsze są idealnym produktem dla zakładów przemysłowych i hal produkcyjnych, na których trzeba bardzo szybko, ale dokładnie sklejać różne części i inne elementy. Gdy użytkownik odpowiednio je zaprogramuje i wyposaży w substancję klejącą dozowniki automatyczne będą w stanie pracować całkowicie same, bez żadnego nadzoru. Z kolei dozownik kleju półautomatyczny jest szczególnie ceniony przez budowlańców i monterów. Wyglądem i obsługą do złudzenia przypomina on ręczny wyciskacz, z tym że po naciśnięciu spustu uruchamia się mechanizm, który sam przesuwa tłok i wyciska klej z tubki.