Gdy nadchodzi wiosna, ślimaki wykopują się z ziemi i zaczynają grasować w przydomowych ogródkach, niszcząc rośliny i kwiaty. Niestety walka ze ślimakami przypomina walkę z wiatrakami. Są ich setki, a domowe sposoby rzadko kiedy dają pożądane rezultaty. Na szczęście istnieje skuteczne rozwiązanie problemu – preparaty na ślimaki. Jak działają i czy faktycznie przynoszą dobre efekty?
W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje preparatów na ślimaki, ale większość z nich działa na podobnej zasadzie. Środek jest nasączony substancją wabiącą, której ładny zapach ściąga mięczaka. Gdy ten dotknie preparat lub zje jego część, zawarta w nim chemia zabije szkodnika w przeciągu kilku lub kilkunastu minut. A zatem preparaty na ślimaki po prostu je zabijają, a nie odganiają czy zniechęcają do żerowania. Oczywiście warto pamiętać, że są to silnie chemiczne środki, dlatego należy zachować ostrożność podczas ich używania.
Preparaty na ślimaki mają wysoką skuteczność, choć warto pamiętać, że w wielu przypadkach mogą nie wystarczyć do całkowitego pozbycia się szkodników, szczególnie jeśli ogród znajduje się w pobliżu strumienia lub terenów podmokłych. Preparat należy stosować, gdy ziemia jest wilgotna, np. jakiś czas po deszczu – to właśnie wtedy ślimaki wychodzą na żer. Jeśli środki chemiczne wciąż nie wyeliminowały problemu, to nie należy przerywać ich stosowania, a raczej połączyć je z naturalnymi metodami zwalczania ślimaków, np. żwirem czy roślinami je odstraszającymi.