Klatki dla ptaków – jakie powinny mieć wyposażenie?

klatka dla ptaków

Klatki dla ptaków – jakie powinny mieć wyposażenie?

Klatka dla ptaków jest dla nich schronieniem oraz domem, dlatego decyzja o wybraniu jej odpowiednich rozmiarów oraz akcesoriów jest bardzo ważna. Powinna być ona przestronna, bezpieczna i przede wszystkim wygodna, a dla ich przyjemności warto dodać również kilka zabawek dla zapewnienia im rozrywki, która urozmaici im czas.

Jakie są rodzaje klatek dla ptaków?

Podstawą w wyborze klatki jest wybór jej wielkości, szczególnie w przypadku większych gatunków. Mała klatka dla ptaków nada się jako miejsce do spania oraz podróżowania, natomiast duża umożliwi zwierzęciu swobodne przemieszczanie się w niej, tym bardziej jeśli nie będą wypuszczane. Poza rozmiarem ważną kwestią jest również materiał, z którego jest wykonana, a może być to:

  • klatka ze stali nierdzewnej – najbardziej powszechny model. Jest to klatka nietoksyczna, odporna na rdze i łatwa do wyczyszczenia.
  • klatka malowana proszkowo – jest trwała, wysokiej jakości i może wytrwać wiele lat bez odpryskiwania farby.
  • klatka metalowo-plastikowa – ma plastikową podstawę i metalowe pręty, a dzięki podziale jest łatwiejsza w czyszczeniu.
  • klatka akrylowa – jest droga, ale pozwala dobrze obserwować ptaki. Często jednak nie posiada prętów, po których ptaki mogłyby się wspinać.
  • klatka drewniana – jest atrakcyjna wizualnie, lecz może zatrzymywać wilgoć oraz pasożyty, dlatego przed zakupem warto upewnić się co do odpowiedniej wentylacji.

Na jakie akcesoria dla ptaków się zdecydować?

Dobrym pomysłem jest urozmaicenie ptakom spędzanego czasu w klatce, kupując kilka zabawek lub akcesoriów, które zapewnią im rozrywkę oraz przyjemność. Wyróżnić można takie akcesoria jak m.in.:

  • drążki – warto zadbać o ich różnorodność i czystość, by nie narazić ptaka na infekcję szponów. Mimo wszystko spędzają one większość czasu właśnie na wspomnianych drążkach.
  • zabawki – należy dodać kilka dodatków do klatki, by zwierzę z nudów nie znalazło sobie szkodliwego zajęcia, np. wyrywanie sobie piór, a przy okazji dzięki zabawkom spędzą miło czas.

Poza wspomnianymi drążkami oraz zabawkami warto zaopatrzyć klatkę także w miski do jedzenia i picia, oświetlenie albo pokrowce dla ptaków, by zapewnić im prywatność. Aby wzbogacić ich kryjówkę, wystarczy dobrze przyjrzeć się ich upodobaniom, a następnie zdecydować, co będzie dla nich najbardziej odpowiednim wyborem.