Czym są zasilacze LED?

zasilacze led

Czym są zasilacze LED?

Kupując transformator do taśm LED czy innych produktów zrobionych w takiej technologii, powinniśmy przede wszystkim przestrzegać kilku bardzo istotnych aspektów. Na to, jaki zasilacz kupimy, będzie mieć wpływ wysokość napięcia zasilającego, moc danego źródła światła, a przede wszystkim jego rodzaj.

Zasilacz do led – co to jest?

Tradycyjne żarówki nie potrzebują stabilizowanego napięcia, a obecnie do ledów można wybrać wyłącznie transformatory impulsowe stabilizowane. Warto zaznaczyć, że małe zasilacze led tutaj spotkać można w praktycznie każdej lampie zrobionej w technologii LED. Dioda elektroluminescencyjna jest przystosowana do zasilania niższym napięciem i w zależności od rodzaju, będzie zasilana prądem o napięciu 12V bądź 24V.

zasilacze led

Zasilacze i transformatory led – jakie wybrać?

W obecnych czasach produkty zrobione w technologii LED wydają się mieć dość prostą konstrukcję, jednakże każdy z nich ma indywidualne i specyficzne parametry. Takie konstrukcje sprawiają, że potrzebują specjalnego rodzaju zasilenia, czyli prądu o stabilizowanym napięciu. W takim przypadku warto wybrać taśmę LED bądź żarówki ledowe o mocy 12V lub 24V. Zawsze trzeba zasilać je poprzez użycie transformatora dedykowanego do oświetlenia LED. Kiedy użyte zostaną do tego zasilacze – bardzo popularne w tradycyjnym halogenie sufitowym – o napięciu wynoszącym od 0 do 12V, żywotność źródła światła LED powinna znacznie spadać, a nawet może ulec uszkodzeniu już podczas pierwszych prób włączenia – warto o tym pamiętać.