Jaki kolor kamieni dekoracyjnych wybrać?

Jaki kolor kamieni dekoracyjnych wybrać?

Sklepowe półki uginają się pod ciężarem rozmaitych towarów do ozdabiania ścian. Jednym z nich jest kamień dekoracyjny, który – odpowiednio dobrany – potrafi świetnie uzupełnić dowolne pomieszczenie i stworzyć niezapomnianą aranżację. Jak wybrać najlepsze kamienie do swojego pomieszczenia?

Pokoje małe i duże z kamieniem ozdobnym

Różnego rodzaju dekoracyjne kamienie na ścianę pozwalają uzyskać bardzo ciekawy, przyjemny efekt. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które mogą zaważyć na sukcesie lub kompletnej porażce takiego działania.

Kamień ozdobny o ciemnej kolorystyce świetnie sprawdzi się w dużych pomieszczeniach, w których pokryjemy nim jedną ze ścian. Może być łączony z podobnymi jemu, ciemnymi barwami lub wręcz przeciwnie – na pozostałych ścianach można użyć jasnej, ciepłej farby.

Z kolei w pokojach, które chcemy wizualnie powiększyć – lepiej wybrać jasne kamienie o dużej fakturze, które pozwolą uzyskać efekt optycznego powiększenia pomieszczenia. Dopuszczalne są również niewielkie wzory o drobnej strukturze, jeśli takie preferujemy, jednak lepiej jest unikać ciemnej kolorystki. Może ona doprowadzić do niechcianego, klaustrofobicznego wrażenia.

Ozdobne kamienie do łazienek

W łazienkach doskonale sprawdzają się rozmaite kolory, dlatego też można dowolnie wybrać kolor. Nawet ciemne odcienie mogą się sprawdzić, jeśli umiejętnie połączymy je z jasnymi odcieniami.

Ciekawym trikiem, który pomoże powiększyć optycznie niewielką łazienkę, jest umieszczenie naprzeciwko lustra gładkiej, jasnej ściany, która dzięki lustrzanemu odbiciu pomoże skutecznie powiększyć pomieszczenie, nawet pomimo użycia ciemnej tonacji kamieni.

Warto również pokrywać kamieniami tylko jedną ścianę lub maksymalnie dwie. Mogą one sąsiadować ze sobą lub nie, w zależności od preferencji osoby urządzającej.