Jakie kwiaty doniczkowe dla początkujących wybrać?

kwiaty doniczkowe w domu

Jakie kwiaty doniczkowe dla początkujących wybrać?

Rośliny doniczkowe uprawiane w domu sprawiają, że wnętrze staje się bardziej przytulne i przyjazne. Zieleń liści przełamuje stylowe szarości i delikatne beże. Niektóre gatunki poprawiają też nasze zdrowie, ponieważ oczyszczają powietrze. Podobnie jak przy wyborze roślin do ogrodu, przy zakupie sadzonek do domu należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów: lokalizację, prawdopodobieństwo częstej pielęgnacji i styl wnętrza. Jakie kwiaty doniczkowe dla początkujących wybrać?

O czym warto pamiętać wybierając kwiaty do domu?

Aby Twoja hodowla roślin nie zakończyła się fiaskiem, musisz najpierw wiedzieć, co możesz zaoferować swoim przyszłym podopiecznym. Istotne są tutaj: strona okna skierowana na świat, poziom nasłonecznienia i wilgotność w mieszkaniu. Te ostatnie można zmierzyć higrometrem, dużą domową stacją pogodową lub nawilżaczem powietrza. To zależy od tego, które rośliny będą się dobrze czuć, a które nie przetrwają długo.

Kwiaty doniczkowe dla początkujących – Aloes

Aloes to mało wymagająca i bardzo wytrzymała roślina doniczkowa. Może rosnąć przez wiele lat, nawet w domowych warunkach. Preferuje pełne słońce, ale toleruje też cień. Lubi być umiarkowanie podlewana, więc czasem można o tym zapomnieć. Ważne jest, aby podłoże w doniczce było prawie całkowicie suche przed kolejnym podlaniem. Ważna uwaga: zbyt duża wilgotność, szczególnie w chłodniejszych miesiącach, może spowodować gnicie aloesu.

Kwiaty doniczkowe domowe – Zamiokulkas

Jeśli Twoje mieszkanie jest słabo oświetlone, wybierz cieniolubne Zamiokulki. Roślina świetnie czuje się w ciemniejszych pomieszczeniach, a nawet w jasnym świetle słonecznym może dostrzec plamy na liściach. Dobrze znosi różne temperatury. Możesz nawet umieścić go obok kaloryfera lub w otworze wentylacyjnym. Zamiokulki są samotnikami i nie powinny być podlewane częściej niż raz w tygodniu, a nawet co dwa. Czasami wystarczy przetrzeć liście wilgotną szmatką. Często słyszy się, że Zamiokulki rosną najlepiej, gdy najmniej o to dbasz.