Jakie obrzeża meblowe są najlepsze?

obrzeże meblowe kolor sosna fano

Jakie obrzeża meblowe są najlepsze?

Oczywiste jest to, że nikt nie chciałby mieć w swoim salonie stolika, który świeci gołą płytą wiórową. Dlatego w meblach stosowane są obrzeża meblowe. Jest to obecnie standard w ich produkcji.

Obrzeża meblowe – co trzeba wiedzieć?

Obrzeża meblowe mają nie tylko wymiar estetyczny, ale też mają chronić szuflady, półki, a także drzwiczki przed uszkodzeniami mechanicznymi tj. wyszczerbienie. Warto wiedzieć o tym, że obecnie na rynku dostępnych jest parę typów obrzeży, w tym PVC, ABS, a także papierowe. Jeszcze dekadę temu popularnym wyborem były obrzeża papierowe, które pokrywane były klejem. Do jego rozpuszczenia wystarczało ciepło generowane przez standardowe żelazko domowe. Oczywiście było to rozwiązanie bardzo tanie, ale też mało wytrzymałe. Dlatego taka opcja została szybko wyparta przez nowoczesne technologie. Obecnie papierowe obrzeża są rzadko spotykane.

Obrzeże meblowe – jakie powinno być?

Warto wiedzieć o tym, że obrzeża PVC przez długi okres królowały na rodzimym rynku. Są przede wszystkim elastyczne, dlatego bardzo dobrze przylegają do płyty. Co więcej, są też odporne na wilgoć oraz na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo są łatwe w obróbce. Dlatego takie obrzeża cieszą się popularnością w obecnych czasach. Trzeba wiedzieć, że przez lata stolarze zdążyli opanować taki materiał do perfekcji i przyzwyczaić się do niego, dlatego trudno było obrzeżom ABS zwojować rynek. Bardzo istotne było też to, że obrzeża te niejako zostały na ten rynek pchnięte przez Unię Europejską. Obecni zarówno obrzeża ABS, jak I PVC cieszą się ogromną popularnością. Są estetyczne oraz wytrzymałe.