Kiedy i do jakich roślin stosować nawozy zakwaszające?

nawozy

Kiedy i do jakich roślin stosować nawozy zakwaszające?

W ogrodach oraz w doniczkach hoduje się obecnie rośliny z całego świata. Niektóre z nich potrzebują ziemi o określonym odczynie np. kwaśnym. Jeżeli kwaśnolubne rośliny nie rosną w odpowiednich warunkach, mają trudności w przyswajaniu składników odżywczych. W związku z tym konieczne staje się zastosowanie nawozów zakwaszających, by zapewnić roślinom możliwość pobierania substancji pokarmowych z gleby.

Jakie nawozy do zakwaszania gleby?

Gleba w ogrodzie lub w doniczkach może mieć różny odczyn pH. Zależy on od kilku czynników takich jak sposób uprawy i dotychczasowego nawożenia czy składników podłoża. Obecnie na rynku mamy do wyboru wiele nawozów zakwaszających, dzięki którym uzyskamy odpowiedni dla naszych roślin odczyn gleby. Wybierać możemy między innymi z nawozów mineralnych lub organicznych. Aby utrzymać kwaśny odczyn i zachować go, nawozy trzeba stosować regularnie. Do preparatów zakwaszających zaliczyć możemy nawozy azotowe jak siarczan amonu, czy nawozy wieloskładnikowe występujące pod postacią płynu lub granulatu. Te drugie stanowią zdecydowanie popularniejsze rozwiązanie.

Jakie rośliny potrzebują nawozów zakwaszających?

Kwaśnej gleby wymagają nie tylko rośliny uprawiane w ogrodzie, ale również te, które trzymamy w doniczkach. Do najpopularniejszych roślin, które potrzebują gleby o kwaśnym odczynie, zaliczyć możemy magnolie, paprocie, anturium, fiołek afrykański, hortensja, kamelia, różanecznik i wrzos. Do roślin, które dają owoce i podobnie jak wymienione wcześniej rośliny kwitnące potrzebują kwaśnego podłoża, należą agrest, borówka amerykańska, cytryna, malina i mandarynka.