Każdy miłośnik domowej roślinności doskonale wie, że wybór właściwej donicy jest równie ważny, jak prawidłowe dobranie hodowanych kwiatów i roślin. Mimo jednak wszystko początkujący hodowcy zupełnie nie zdają sobie sprawy z tego, jak dokonać odpowiedniego wyboru donicy. Warto więc poświęcić kilka chwil na dowiedzenie się o niej najważniejszych informacji.
Zdecydowanie najważniejszą sprawą, od której należy rozpocząć zdobywanie informacji w zakresie wybierania dobrej domowej donicy, jest określenie jej wielkości oraz kształtu. Od czego te cechy zależą?
Jak można się bez trudu domyślić, rozmiar donicy powinien być uzależniony od tego, jak duża roślina będzie się w niej znajdowała — im będzie ona większa, tym większa powinna być również doniczka. Małe doniczki na rośliny z tego typu produktów: https://kwiatydonice.pl/pl/c/Doniczki-male-do-15cm/331 powinny być natomiast wykorzystywane przede wszystkim w przypadku niewielkich kwiatów.
Co natomiast powinno się wiedzieć o kształcie donicy? Po pierwsze na uwadze należy mieć to, że forma donicy przekłada się przede wszystkim na jej wygląd i nie ma większego związku z sukcesami w hodowli. Zanim jednak wybierzemy fantazyjny kształt donicy, miejmy na uwadze, że może to wiązać się z ogromnymi problemami podczas przesadzania. W takim wypadku często jedynym wyjściem jest rozbicie donicy i w ten sposób wyjęcie ziemi z rośliną.
Nie każdy miłośnik roślinności zdaje sobie z tego sprawę, lecz konkretna donica może mieć kolosalny wpływ na wzrost rośliny. Wynika to przede wszystkim z materiału, z którego jest ona wykonana.
Jeśli chcemy osiągnąć możliwie najlepsze efekty naszej hodowli i mieć piękne i duże rośliny, najlepiej wybierać donice wykonane z porowatych materiałów. Oznacza to, że doskonale przepuszczają one powietrze oraz wodę. Zabezpiecza to korzenie rośliny przed przesuszeniem oraz przed zgniciem. Jaki materiał będzie w tym wypadku najlepszym wyborem? Bezapelacyjnie polecane są donice gliniane, które sprawdzają się pod tym kątem najlepiej. Odradzane są natomiast doniczki plastikowe, które mają duże problemy z poprawnym przepuszczaniem powietrza oraz wody.
Często zastanawiamy się nad tym, czy masa doniczki powinna być braną pod uwagę cechą. Czy ma to w ogóle jakieś znaczenie, czy może chodzi tylko o kwestie typowo użytkowe?
Wiele osób wybiera lekkie, plastikowe donice, które umożliwiają im łatwe przenoszenie roślin z miejsca na miejsce. Na uwadze należy jednak mieć to, że nie zawsze niska masa jest dobra. Im donica cięższa, tym staje się stabilniejsza. Jeśli więc mamy zamiar hodować kwiaty na balkonie lub tarasie, powinniśmy wybierać donice jak najcięższe, aby zabezpieczyć je przed upadkiem w wyniku podmuchów wiatru. Podobnie sprawa się ma, jeśli hodować będziemy duże rośliny. Im kwiat będzie wyższy, tym jego środek ciężkości będzie znajdował się wyżej. Jedynie ciężka donica sprawi, że przeniesie się on ku dołowi i dzięki temu kwiat nie będzie narażony na przewrócenie się, co oczywiście wiązałoby się z bardzo poważnym jego zniszczeniem.