O czym pamiętać kupując mieszkanie?

O czym pamiętać kupując mieszkanie?

Nowe mieszkania to jedno z rozwiązań umożliwiających nabycie lokalu na własność – obok tych pochodzących z rynku wtórnego. Dziś kilka słów o zaletach mieszkań deweloperskich, a także krótki poradnik dotyczący najistotniejszych kwestii w wyborze lokalu mieszkalnego.

Mieszkania na sprzedaż – czy lokalizacja ma znaczenie?

To kwestia mocno indywidualna, jednak zasadniczo można powiedzieć, że miejsce ma znaczenie o tyle, że chcemy by było odpowiednio skomunikowane z innymi fragmentami miasta. W ten sposób zapewnimy sobie odpowiednio szybki dojazd do wszelkich punktów docelowych. Uwaga: nie chodzi jedynie o komunikację miejską czy podmiejską, ale również to, jak dużo czasu zajmuje dotarcie do domu samochodem (czy w danym miejscu często są korki?).

Warto mieć na uwadze, że zakupując lokal z rynku pierwotnego w centrum miasta musimy liczyć się ze znacznie wyższą ceną niż w przypadku tych zlokalizowanych na obrzeżach. To zasadniczo spora oszczędność z perspektywy czasu (m.in. brak konieczności ponoszenia kosztów dojazdu), ale jednocześnie – nie każdy lubi mieszkać tam, gdzie jest gwar. Dlatego też dopasowanie lokalizacji powinno mieć miejsce z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb każdego z domowników.

Metraż – nie za duży, nie za mały

Choć zasadniczo ciężko mówić o „zbyt dużym” mieszkaniu, wybór 70m2 dla pary, która nie planuje mieć dzieci można oznaczać dużą przestrzeń do sprzątania i brak dodatkowych korzyści. Dlatego też warto dobrze przemyśleć własne potrzeby w tym zakresie i zastanowić się, jak duże mieszkanie jest nam rzeczywiście potrzebne.

Oprócz samej ilości metrów kwadratowych, duże znaczenie ma również ułożenie pomieszczeń. Ważne jest, aby sypialnia nie była pomieszczeniem przechodnim (takie ryzyko zachodzi, gdy pokój do spania łączymy z pomieszczeniem dziennym) – to znacznie zmniejsza komfort wypoczynku, szczególnie gdy w innych pokojach też ktoś śpi i może chcieć na przykład wyjść nocą do toalety. O ile to możliwe, dobrym pomysłem jest również toaleta oddzielna od łazienki.