Podłogowy odbojnik do drzwi. Jak go zamontować?

prosty odbojnik podłogowy

Podłogowy odbojnik do drzwi. Jak go zamontować?

Podłogowe odbojniki do drzwi to produkty, które można nabyć w wielu sklepach budowlanych. Dostępne są w szerokiej ofercie i z reguły w bardzo niskich cenach. Nie każdy wie jednak jak prawidłowo takie odbojniki do drzwi montować. Wbrew pozorom bowiem można przy montażu popełnić błędy.

Odbojniki i amortyzatory

Odbojnik do drzwi montowany jest w oczywistym celu – by uniemożliwić zbyt szerokie ich otwarcie i wykluczyć ryzyko – na przykład – uderzenia nimi o ścianę. Takie sytuacje bez odbojników się zdarzają, nawet bez udziału człowieka. Wystarczy przeciąg, by drzwi gwałtownie się otworzyły i uderzyły w ścianę pozostawiając na niej ślad. Najczęściej też takie uderzenie drzwi o ścianę powoduje co najmniej zarysowanie klamki, nierzadko też pęknięcie szyby drzwi.Warto więc używać odbojników..

Przy drzwiach, które mogą otworzyć się na skutek wiatru czy przeciągu, rozsądnie też jest zamontować amortyzator. Amortyzatory do drzwi nie są drogie i także warte zainteresowania. Amortyzatory do drzwi można kupić w każdym sklepie z akcesoriami do mebli.

Montaż odbojnika

Odbojnik do drzwi powinien być zamontowany możliwe blisko ściany, by drzwi można było szeroko otworzyć. Jednak nie na tyle blisko, by w nią uderzyły. Najlepiej przyłożyć odbojnik do podłogi, otworzyć drzwi i sprawdzić jaka odległość pozostaje pomiędzy drzwiami a ścianą, pamiętając o tym, że drzwi są nieco elastyczne, odbojnik zaś ma miękkie elementy. Jeśli odbojnik zamontowany będzie zbyt blisko drzwi, nagle otwarte mogą zatrzymać się na odbojniku, a mimo to – na przykład klamką – uderzyć w ścianę. Zawsze więc należy brać to pod uwagę i montować odbojnik tak, by drzwi po otwarciu były w odległości co najmniej 2-3 centymetrów od ściany.