Projekt domu taniego w budowie – wady i zalety

Projekt domu taniego w budowie - wady i zalety

Projekt domu taniego w budowie – wady i zalety

Budowa domu to przedsięwzięcie, które kosztuje sporo, jednak jest zdecydowanie warte zarówno czasu, jak i środków pieniężnych. Możliwość mieszkania we własnym lokalu wynagradza nierzadko trwający kilka lat proces projektowania oraz budowy. Obecnie stosowane rozwiązania, dają możliwość stawiania domów niższym kosztem. Jakie są podstawowe wady i zalety, które cechują projekt taniego domu?

Mniej fantazyjny budynek

Zwolennicy tworzenia skomplikowanych brył lub nieustawnych budynków z pewnością nie będą zadowoleni z informacji, że domy tanie w budowie są stawiane na planie kwadratu lub prostokąta. To najtańsza do stworzenia bryła, nie generująca dużych strat w materiale, a także niezbyt czasochłonna. Jednocześnie, rozwiązanie takie może być w oczach niektórych mniej estetyczne – choć to w dużej mierze kwestia gustu, a także pomysłowości w wykańczaniu budynku. Najlepsi architekci są w stanie tak przyozdobić prosty dom, że wygląda równie dobrze co domostwa stworzone na bazie skomplikowanych brył, z wieloma wcięciami.https://www.domywstylu.pl/projekty-malych-domow/

Niższe koszty eksploatacji i budowy

Niższe koszty eksploatacji i budowy

Na drugiej szalce wagi mamy niższe ogólne koszty postawienia takiego domu, a także jego późniejszego użytkowania. Projekt domu taniego w budowie zakłada rezygnację między innymi z rozwiązań, które często powodowały utraty ciepła w budynku. Do nich można zaliczyć balkony, a także piwnice. Te pierwsze są zastępowane przez specjalne, duże okna (które pozwalają również zaoszczędzić prąd na oświetleniu) lub portfenetry, a drugie – użytkowymi strychami.

Możliwość zabudowy strychu jest stosunkowo nowym rozwiązaniem powszechnie stosowanym w budownictwie. Dzięki odseparowaniu dachu od powierzchni mieszkalnych, maleją utraty ciepła. Jednocześnie, istnieje również opcja zastosowania tzw. budownictwa dwuetapowego – czyli urządzenia mieszkalnego dołu i stopniowe wykończenie strychu w miarę możliwości finansowych. To dodatkowa zaleta projektowania domów tanich w budowie oraz eksploatacji, rozkładająca koszty w czasie i pozwalająca na stworzenie w pełni zadowalających wnętrz, bez konieczności oszczędzania.