
Okulizacja i jej zastosowania
Rozmnażanie roślin może przyjmować zróżnicowane formy. Przykładowo w sadownictwie i szkółkarstwie popularną jego metodą jest okulizacja. Na czym ona polega i jakie korzyści wynikają z takiego właśnie sposobu pozyskiwania wartościowych drzew owocowych i ozdobnych?
Czym jest okulizacja?
Skuteczna okulizacja polega na przeszczepieniu tak zwanego oczka, czyli pąka liściowego rośliny, pochodzącej ze szlachetnej odmiany, na przygotowane wcześniej pędy podkładki. W praktyce wymaga to umieszczenia oczka pod korą w taki sposób, by komórki jego tkanki twórczej stykały się z analogicznymi tkankami podkładki. Taka metoda szczepienia drzew uznawana jest powszechnie za najszybszą i jedną z najskuteczniejszych. Okulizacja wymaga przy tym stosunkowo niewielkiego nakładu pracy, świetnie sprawdza się więc w dużych gospodarstwach ogrodniczych oraz szkółkach, nastawionych na masową produkcję.
Okulizacja – jakie gatunki drzew mogą być szczepione w taki sposób?
Okulizacja jest stosowana zarówno w odniesieniu do drzew i krzewów ozdobnych, jak i owocowych. W przypadku tych ostatnich najczęściej używa się tej metody w celu uzyskania szlachetnych odmian:
- wiśni,
- śliw,
- czereśni,
- jabłoni.
Co ciekawe, okulizacja może być również wykorzystana do zaszczepienia kilku odmian danego gatunku na jednym drzewie – jest to rozwiązanie często stosowane w uprawie amatorskiej, daje bowiem niezwykle spektakularne efekty. Do uzyskania zróżnicowanych plonów nie jest też wówczas potrzebny duża powierzchnia ogrodu.
Zobacz również

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o szafach trzydrzwiowych
19 czerwca 2024
Krasnale świąteczne stojące – dlaczego warto?
7 lipca 2022