Klamki do drzwi wewnętrznych oraz ich charakerystyka

klamki do drzwi wewnętrznych

Klamki do drzwi wewnętrznych oraz ich charakerystyka

Wybór klamki do drzwi wewnętrznych wydaje się być dość prostą sprawą. Jest to oczywiście prawdą, ponieważ klamka wewnętrzne posiada jedno, podstawowe zastosowanie – ma służyć do swobodnego otwierania drzwi. Warto jednak przed wyborem klamki zwrócić uwagę na kilka mniej lub bardziej istotnych aspektów. Jakie rodzaje klamek można spotkać na rynku, czym się różnią oraz na co zwracać uwagę przed ich zakupem? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

 

Klamki zewnętrzne oraz wewnętrzne – różnice

 

Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje klamek: zewnętrzne oraz wewnętrzne. Obie służą do otwierania drzwi, jednak ich zastosowanie nieco się od siebie różni. Przed wyborem klamek do mieszkania, warto poznać różnice między klamkami wewnętrznymi oraz zewnętrznymi i dowiedzieć się czym się charakteryzują.

 

Przede wszystkim klamka zewnętrzna cechuje się znacznie większą wytrzymałością. Jest ona znacznie bardziej odporna na niekorzystne warunki pogodowe, ponieważ z reguły do jej wyprodukowania stosuje się lepszej jakości materiały. Klamka zewnętrzna spełnia funkcję zabezpieczenia mieszkania, ponieważ otwarcie drzwi od wewnątrz przy jej użyciu wymaga posiadania klucza.

 

Klamki do drzwi wewnętrznych są z kolei znacznie prostsze, ponieważ służą one jedynie do swobodnego otwierania drzwi w mieszkaniu (zobacz). Cechuje je większy wybór kształtów oraz kolorów oraz nieco mniejsza wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki pogodowe.

Zakup klamki do drzwi wewnętrznych – istotne kwestie

 

Wybór odpowiedniej klamki to prosta sprawa, jednak należy pamiętać o kilku istotnych aspektach. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę czy klamka, którą zamierzamy kupić będzie pasować do wyglądu drzwi oraz ogólnego wystroju pomieszczenia.

 

Warto również zwrócić uwagę na jej wytrzymałość, jednak w przypadku klamek wewnętrznych nie jest to aż tak istotne.