Adiuwant jako pomocnik w ogrodnictwie

adiuwant

Adiuwant jako pomocnik w ogrodnictwie

Prace w ogrodzie wymagają odpowiedniego rozplanowania przestrzeni, ale także późniejszego dbania o plony. Umiejętna pielęgnacja sprawia, że można uzyskać maksymalnie duże zbiory, ale także efekty w postaci pięknych krzewów i innych roślin.

Adiuwanty – co to jest?

Adiuwantem nazywamy substancję wspomagającą, która stosowana jest przede wszystkim do ochrony roślin. Adiuwant najczęściej dodaje się do opryskiwacza i odpowiednio rozwodnioną substancje stosuje wprost na rośliny. Jej stosowanie ma na celu przede wszystkim zmianę właściwości biologicznych substancji aktywnej, ale może także służyć modyfikacji parametrów fizykochemicznych zwłaszcza w cieczy użytkowej. Na rynku znajduje się rozbudowana oferta preparatów o różnym przeznaczeniu. Zapoznanie się z przeznaczeniem, ale także sposobem użycia i częstotliwością stosowania umożliwi dokonanie odpowiedniego zakupu, a następnie użycia. 

adiuwant

Czy warto stosować adiuwanty? 

To trudne pytanie, jednak wielu specjalistów uważa, że jeśli tylko dzięki nim istnieje możliwość zebrania plonów, to oczywiście z rozwagą takich wspomagaczy warto używać. Stosowanie tego typu preparatów uznaje się za sprzyjające, jeśli występują niekorzystne do pielęgnowania czy też innych zabiegów, które mają na celu ochronę roślin. Wśród najważniejszych uznaje się najczęściej niską wilgotność gruntu, ale także zbyt niską temperaturę powietrza, czy nawet chwasty, które znajdują się w bardzo zaawansowanej fazie wzrostu. Stosując wspomagacze, należy zachować szczególną ostrożność. Kluczowym będzie zapoznanie się z instrukcją stosowania, ale także przeznaczeniem preparatu, ponieważ umożliwi to dostosowanie się do zaleceń producenta. Umiejętne rozcieńczenie, ale także aplikacja i częstotliwość użycia mają kluczowy wpływ na efekty, których można się spodziewać.