Czym są listwy przypodłogowe?

Czym są listwy przypodłogowe?

Czym są listwy przypodłogowe?

Każdy inwestor wykańczający swój dom i mieszkanie doskonale wie, że nie wystarczy kupić tylko mebli i podłogi, aby wszystko było wykonane, jak należy. Niezwykle ważne są różnego rodzaju małe detale, które spełniają funkcje estetyczne, ale również i czysto praktyczne. Dobrym przykładem takiego elementu są listwy przypodłogowe MDF. Czym one konkretnie są i jakie jest ich zadanie?

Czym jest listwa przypodłogowa?

Listwy przypodłogowa to specjalne elementy, które montuje się na styku podłogi ze ścianą. Mogą to być cokoły, które umieszcza się przy ścianie i które posiadają pełny przekrój. Mogą to być również listwy profilowe, które wykorzystywane są do ukrywania różnego rodzaju kabli i przewodów. Jakie jednak jest konkretnie zastosowanie takiego elementu? https://www.golddoor.pl/pl/products/8-listwa-przypodlogowa-mdf-biala-gr-16-mm-promien-gladki-16254.html

Jakie są zadania listwy przypodłogowej?

Głównym zadaniem i przeznaczeniem stosowania listew przypodłogowych jest chęć ukrycia przestrzeni pomiędzy podłogą i ścianą. Jak bowiem wiadomo, podłogi nie doprowadza się do samego końca, aż do ściany, tylko pozostawia specjalną przestrzeń dylatacyjną, dającą podłodze miejsce do pracowania podczas chodzenia po niej. W przestrzeni tej może się jednak gromadzić kurz oraz zwyczajnie nie wygląda ona zbyt estetycznie. Z tego też powodu maskuje się ją listwą.

Jakie są zadania listwy przypodłogowej?

Nie da się również ukryć, że takie listwy chronią ściany przez ich uszkodzeniem, np. podczas odkurzania, gdy jeżdżący odkurzacz uderza o różne elementy w mieszkaniu. Zamiast uderzyć o ścianę, trafia na listwę, która jest na tyle mocna, aby nie spowodowało to jej żadnego uszkodzenia.